3 roky SNS na obrane: Všetko pre vojaka? - Naozaj?!

Autor: Jaroslav Naď | 25.1.2019 o 23:18 | (upravené 26.1.2019 o 0:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2172x

Už skoro trojročné pôsobenie Slovenskej národnej strany (SNS) na ministerstve obrany je mimoriadne smutným obrazom nízkej odbornosti, obsahovej vyprahnutosti a najmä finančných záujmov oligarchov v pozadí tejto strany.

Za celé súčasné volebné obdobie, a treba pripomenúť, že so stále rastúcim rozpočtom na obranu, sa nominantom SNS nepodarilo dotiahnuť ani jeden jediný rozumný projekt, o ktorom by sa dalo povedať, že bol zrealizovaný transparentne, systémovo v súlade s plánovacími dokumentmi a s našimi záväzkami v NATO, a že by zlepšil obranyschopnosť Slovenskej republiky. Projekt, kde by sme videli reálnu hodnotu za peniaze. Ani jeden. 

Áno, SNS, pre mnohých nepochopiteľne, na základe analýzy kvalitatívne niekde na úrovni Dankovej rigoróznej práce, presadila nákup amerických taktických stíhacích lietadiel F16 block 70/72, ktoré nás budú v najbližších rokoch stáť viac ako enormné 2 mld. eur a ktoré asi aj preto zatiaľ na celom svete nemá ani jedna jediná krajina, pričom si ich objednal iba na rope sediaci Katar, no a potom nekonečne bohaté Slovensko. Kupujme, nech to stojí čo to stojí! Veď platiť to už bude niekto iný! Tento nákup bol pre našu najnárodnejšiu stranu „hrdých, odborných a slušných“ hejSlovákov tak prioritný, že sa pri tom akosi pozabudlo na to, že treba zabezpečiť obranu nášho vzdušného priestoru do času dodania F16. (najskôr koniec 2023).

Samozrejme, že nominanti SNS (veď čo čakáme od bývalého komunistického politruka a štbáka) od začiatku neuvažovali o inej alternatíve, ako je pokračovanie vo využívaní starých a neustále problémových stíhacích lietadiel MiG-29 cestou predĺženia servisnej tzv. abonentskej zmluvy s ruskou stranou pri súčasnom zapojení slovenskej sprostredkovateľskej firmy (nepochybujem, že blízkej SNS a oligarchom v jej pozadí). Opäť teda prichádzajú s tým najdrahším možným riešením, ktoré zároveň znamená predĺženie našej závislosti v obrane na Ruskej federácii. Dankovi ruskí kamaráti zo sankčného zoznamu EÚ sa určite radujú, veď len kvôli tomu musia trpieť trápne chvíle a selfie s ním na Facebooku. Každopádne, namiesto hľadania iných, systémových a tiež lacnejších riešení, namiesto spracovania reálnej komplexnej analýzy, sa rozhodli popri enormných nákladoch na nové stíhačky zaplatiť ďalších približne 250 mil. eur za udržanie si MiGov (a ruských "technikov" na Sliači, všakže). Ak to vláda schváli, v horizonte piatich rokov poputuje približne 250 mil.eur cez spriaznenú firmu do Ruska (a ktovie kam na Slovensku pôjde provízia) a nevyužijú sa na riešenie neodkladných a dôležitejších problémov, ktorými naše ozbrojené sily reálne trpia. Pritom to bola práve SNS, ktorá na začiatku volebného obdobia prišla s heslom „Všetko pre vojaka“ a tvrdením, že "prioritu budú mať pozemné sily". Tak sa teda pozrime, ako tieto dve tézy SNS napĺňa:

Ako teda vyzerá heslo „Všetko pre vojaka“ vo vnímaní SNS? V ozbrojených silách je situácia reálne kritická a vojaci sa už začínajú aj verejne sťažovať (viď prezentácia GŠ OS SR o rizikách pri zabezpečení osláv SNP zo strany OS SR, ktorá „unikla“ nedávno na verejnosť). A oprávnene. Úplne im rozumiem. Najmä v nižších hodnostiach majú v porovnaní so súkromnou sférou výrazne nízke platy, sú demotivovaní korupčnými kauzami a nesystémovými krokmi ministerstva. Počas tejto vlády sú stavy naplnenosti štruktúry našich ozbrojených síl najnižšie v histórii. Odchádzajú špičkoví odborníci, vrátane uznávaných generálov a plukovníkov. Zásadný obrat k lepšiemu je v nedohľadne. Nielen finančná situácia, ale najmä spoločenské postavenie vojakov je neadekvátne. Navyše, vojaci si nakupujú výstroj na internetových burzách či v armyshopoch, lebo inde nie je. Po troch rokoch vo funkcii avizuje minister Gajdoš, že tento rok príde s návrhom na zvýšenie platov. Veď iste, je predvolebný rok, treba vojakom zalepiť oči... Mýlite sa, pán minister, nie, vojaci nie sú slepí. Veľmi dobre vidia a vedia, že SNS pre nich za tri roky neurobila absolútne nič. Naopak, veľakrát sú nútení na základe záujmu tejto strany a jej predsedu vykonávať rôzne úlohy na politických akciách. Tým najmenším problémom je zneužívanie čestnej stráže v historických uniformách, všakže. Tým dievčatám a chlapcom to už pekne lezie na nervy.

Čo sa týka avizovanej koncentrácie na pozemné sily, realita je rovnako smutná. V tejto oblasti vláda rokovala o rôznych projektoch navrhovaných SNS/MOSR, ale rozhodla doposiaľ iba o nákupe 25 kusov húfnic Zuzana II (aj to ich chce dať na staré podvozky, lebo však firma "ich človeka" by ich dodala). Kupujeme teda za 172 mil. eur techniku, ktorú ozbrojené sily ani len nemali zaradené medzi svoje priority. Teda ju akútne nepotrebovali. Ten obchod potreboval akútne niekto iný. Nehovoriac o tom, že akvizičná cena je zásadne predražená. My kúpime naše vlastné slovenské výrobky od štátneho podniku o minimálne 1 mil. eur na kus drahšie, ako napr. Maďarsko kupuje nemecké húfnice, ktoré sú priamou konkurenciou pre naše Zuzany. Ide teda o nákup, ktorý odčerpáva peniaze na dôležitejšie potreby pre ozbrojené sily a zároveň škodí aj nášmu obrannému priemyslu. Pretože pokiaľ budeme kupovať do svojich ozbrojených síl naše vlastné výrobky drahšie ako má konkurencia na voľnom trhu, tak len s ťažkosťami sa nám s nimi podarí preraziť v zahraničí. To už ale nominantov SNS nezaujíma. Hlavne, aby oligarchovia boli spokojní. Tu a teraz!

Ostatné projekty modernizácie pozemných síl, ktoré nominanti SNS vo vedení MO SR presadzujú, sú vďaka ich už notoricky známym nedostatkom jednoducho odsúdené na neúspech. Projekt "Bojové obrnené vozidlo Patria 8x8", známy ako Manuál na netransparentnosť z dielne SNS, je ďalším dôkazom neschopnosti reflektovať potreby a záujmy obranyschopnosti Slovenskej republiky. Jednoznačne v ňom vidieť presadzovanie plytkých záujmov ľudí v pozadí SNS. Už ani v aktuálnej vláde plnej káuz a škandálov tento projekt nenachádza podporu, najmä pre jeho neodbornosť a do neba volajúce podozrenie z korupcie a z nezákonného obchádzania zákona o verejnom obstarávaní. Navyše, projekt nie je v súlade ani s našimi záväzkami v NATO, ktoré schválil sám minister Gajdoš v roku 2017. Projekt "Bojové obrnené a viacúčelové taktické vozidlo 4x4" už táto vláda ani nezrealizuje. Napriek trom rokom príprav (a rôznych „divadelných predstavení“ na Záhorí) to nominanti SNS odborne jednoducho nezvládli. Teraz prišli s tým, čo mali urobiť od začiatku – vyhlásili, že spustia medzinárodný tender. Chceli by ho vyhodnotiť do konca roka, lebo však oligarchovia sú zjavne hladní, ale som presvedčený, že to jednoducho nedokážu. Nová pásová technika, tá ktorá by spĺňala kritériá na vybudovanie ťažkej brigády, ktorú sľúbil minister Gajdoš, je v nedohľadne a tá existujúca je v katastrofálnom stave. Toto je dôraz SNS na pozemné sily v praxi. Naozaj tragédia, pričom keď sa človek rozpráva s ľuďmi z pozemných síl, má pocit, že situácia je ešte horšia. Niektoré príbehy sú až na neuverenie, vhodné tak do tragikomických seriálov Hollywoodu. Nie, nie je to na smiech. Je to na plač.

No a na záver, aby nominanti SNS prekryli svoje kauzy (nielen) na obrane, neschopnosť a kritický stav v ozbrojených silách, tak prišli s ďalšou chuťovkou – s myšlienkou opätovného zavedenia povinnej vojenskej služby. To je čistý dôkaz ich mentálneho nastavenia v minulom totalitnom režime. Namiesto toho, aby sa zamerali na vybudovanie moderných kvalitných vycvičených a motivovaných profesionálnych ozbrojených síl, namiesto toho, aby robili to čo je ich povinnosťou, tak oni blúznia o nezmyselnom projekte, ktorým chcú manipulovať mladých ľudí, vyháňať ich od blízkych, priateľov a od ich špecializácie v zamestnaní. Navyše je to projekt v súčasnosti nerealizovateľný a oni to dobre vedia. Navyše, len počiatočné náklady by boli vo výške stoviek miliónov eur. 

Je evidentné, že nie vojak, nie obranyschopnosť Slovenskej republiky, ale len uspokojenie oligarchov je to, čo zaujíma nominantov SNS vo vedení MO SR. Sú schopní vyhodiť miliardy na nezmyselné projekty, ktoré neprinesú skvalitnenie spôsobilostí našich ozbrojených síl ani infraštruktúry a neprinesú v žiadnom prípade ani zlepšenie sociálneho statusu vojakov. Dokonca nepodporia ani slovenský obranný priemysel, teda s výnimkou "ich ľudí", ako to nazvalo Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu SR na základe "diskriminačného výberu". Cieľ SNS je iba jeden: malá domov kamošom. Navrhujem nominantom SNS v rezorte obrany zmeniť ich heslo. „Všetko pre oligarchov“ alebo „Všetko pre našich ľudí“ by bolo oveľa výstižnejšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?