Vojaci si zaslúžia za oddanosť vlasti veľmi veľa! Začnime poriadnymi topánkami a oblečením

Autor: Jaroslav Naď | 11.3.2019 o 14:23 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1170x

Od vojakov očakávame, že sa na nich budeme môcť spoľahnúť v tých najhorších chvíľach a že budú brániť našu krajinu aj za cenu vlastných životov. Oni zase očakávajú, že im na to ministerstvo obrany vytvorí adekvátne podmienky...

Ministerstvo však vážne zlyháva! Je nielen smutné, ale je naozaj neprípustné, že príslušníci ozbrojených síl, okrem toho, že musia robiť so zväčša zastaranou technikou a pôsobiť v katastrofálnej infraštruktúre, kde im doslova na mnohých útvaroch prší na hlavu (prosím poďakujme spoločne nahlas SNS, práve dnes vyhodila cca. 300 mil. USD od Američanov na smetisko), nemajú ani len základné vybavenie na vykonávanie svojho povolania. Roky sa o tomto probléme vie a hovorí, ale doteraz sa nikomu nepodarilo urobiť také opatrenia, aby boli k dispozícii aspoň tie kvalitné kanady a vhodné oblečenie, aby sme vojakom umožnili dôstojnejšie vykonávať ich povolanie.   

V poslednom období sme svedkami výrazného navyšovania výdavkov na obranu a nominanti SNS vo vedení ministerstva obrany kujú veľké plány. Popri ošiali z toľkých peňazí však zabúdajú na to najdôležitejšie, na vojaka. Pretrvávajú vážne systémové problémy so základným vybavením a výstrojom. Treba otvorene povedať, že očakávania vojakov práve od svojho kolegu, ktorý by mal poznať najlepšie potreby vojakov, boli veľké. O to väčšie panuje teraz sklamanie z generálministra, ktorý s nadobudnutím funkcie zjavne zabudol odkiaľ prišiel.

Vojaci a vojačky, ak chcú mať adekvátny a tak potrebný výstroj, sú odkázaní na nákupy v army shopoch či na internetových burzách a za vlastné peniaze. Ministerstvo sa síce tvári, že s problémom niečo robí, realita je však iná. Nákupy výstroja a základného materiálu sú nesystémové a poddimenzované. Je úplne bežné, že za tzv. „výstrojné body“ (také čudné papieriky veľkosti poštových známok, ktoré si vojaci ešte aj strihať musia) si vojaci jednoducho nemajú čo kúpiť. Niektoré kusy výstroja boli z bodového systému dokonca vyradené a už ich vojak nedostane (napríklad bunda nepremokavého odevu a nohavice nepremokavého odevu, bunda poľná zimná, Batoh 30l a Batoh 65l V, pracovný odev, spacáky, atď.). Chaos nad chaos.

Treba spomenúť, že s objednávkami je veľa zbytočnej byrokracie nehodnej 21. storočia a proces treba komplexne zmeniť. Ani nehovoriac o lepení bodov na výkazy klasickým lepidlom. Predstavte si tie milióny bodov za všetkých vojakov, a to množstvo lepidla, ktoré je potrebné použiť, a aj tak je to zbytočné. Jednoducho vitajte v moderných ozbrojených silách členskej krajiny NATO v roku 2019. Hrôza!  

Veď posúďte sami: Na začiatku každého roka štandardne nastáva spracovanie požiadavky jednotlivca formou tzv. „Objednávky súčiastok naturálneho vystrojovania“, to je tlačivo, ktoré každý vojak vyplní a vráti naspäť. Aj keď si vojaci prejdú touto byrokratickou a zdĺhavou tortúrou, v zmysle objednávania všetkého od termo prádla, cez ponožky až po vetrovku (áno aj počty kusov a tak...), tak v konečnom dôsledku presne to, čo potrebujú, vo väčšine prípadov vôbec nedostanú. Áno, pochopili ste správne, vojaci si niečo objednajú, lebo to nemajú a dostanú to, čo buď majú, alebo nepotrebujú, prípadne ak majú šťastie (alebo známosti) tak niekedy aj niečo k veci. Takto prebehne niekoľko rokov, body strácajú platnosť a ide sa ďalej a dokola.  

Sklady, kde si vojaci za „body“ môžu“ nakupovať“ výstroj, síce občas aj vyzerajú, že sú akože naplnené, ale z pravidla ide o výstroj, ktorý je enormne starý (pamätám si raz moju návštevu v Centrálnom sklade v Nemšovej, kde bol materiál ešte spred 2. sv. vojny), alebo má neštandardnú veľkosť, a teda pre väčšinu vojakov je nepoužiteľný. Ak teda niekto s nohami č. 9 nechce nosiť kanady č. 14, tak si ich radšej kúpi v army shope. Za svoje. To isté platí aj o vetrovkách, bundách, či o nekvalitných maskáčoch, ktoré už po pár opraniach strácajú farbu a po krátkom nosení sa prederavia na namáhaných miestach. Ešteže si tie maskáče môžu kúpiť vojaci aspoň v tom spomínanom  army shope, nemali by inak v čom chodiť. Pardon, už si ich tam nekúpia. Po schválení zákona o nosení uniforiem a insígnií (to je to, čo RSDr. Hoľko opakovane nazýva signísie) to už tiež tak ľahké nebude...

Pre vedenie ministerstva je ale samozrejme oveľa dôležitejšie ako popísaná realita to, ako to vyzerá navonok. A tak sa bežne stáva, že napr. na výstroj na výcvik absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, o ktorých vyradenie sa zaujímajú aj médiá, sa skladajú vojaci z viacerých útvarov, aby sme pre týchto mladíkov mali aspoň oblečenie a obuv a tí tak mali zdanie fungujúceho systému. Ani nehovoriac o tom, že v štruktúre ozbrojených síl máme aj také bojové útvary, ktoré dodnes nedisponujú bežným výstrojom do sťažených podmienok na zimu, alebo do dažďa. Veď načo. Buď si ho vojaci kúpia sami alebo nech sa nesťažujú a makajú. Presne takto uvažuje politruk z SNS, ktorý vyhadzuje stovky ponúkaných miliónov od našich spojencov do koša. LEBO PEŇAZÍ MÁME DOSŤ!!! Povedzte to tým vojakom, ktorí si nemajú ani len poriadne čo obuť a obliecť, pán politruk!  

Je najvyšší čas túto situáciu riešiť. Zrušiť systém „výstrojných bodov“. Zaviezť fungujúce plánovanie a obstarávanie výstroja tak, aby pokrývalo reálny dopyt, nie tak, aby to „sedelo na papieri“ v Bratislave či v centrálnom sklade v Nemšovej. Je zarážajúce, že ministerstvo obrany pri takom navyšovaní výdavkov nie je schopné nakúpiť potrebné množstvo výstroja a zároveň v adekvátnej kvalite!  Navyše, je nutné okamžite  odbremeniť vojakov od zbytočnej a časovo zdĺhavej byrokracie, ktorá aj tak nič nerieši a namiesto toho ich nechať robiť to, čo majú, čo chcú a za čo sú aj platení.

Riešenie je jednoduché a na dosah páni nominanti SNS. Stačí menej ulievať „vašim ľuďom“ a viac dávať pre vojaka. Pretože vojak, nie oligarcha či politický sponzor, je ten, na koho sa budeme spoliehať v kritických momentoch. Tak na to myslite, keď budete zase raz vymýšľať, ako urobiť pre kamošov „výskum a vývoj“ za stovky miliónov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.

Cynická obluda: Najtemnejšie tajomstvo Smeru

Žiaden iný kostlivec v skrini na súčasných konšpirátorsko-antivaxersko-zadubených voličov nemal horší účinok.


Už ste čítali?