reklama

Kapitánova „škodná“ zlodejiny na obrane nevykúri. Vykúrme teda my "škodnú"!

Korupcia a netransparentnosť sú vážnou chorobou, ktorej sa podarilo nakaziť skoro všetky vrstvy našej spoločnosti. Postupne nás požiera a oberá o tak potrebné zdroje. Musíme na ňu nájsť účinný liek, Najlepšie vo voľbách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Je prítomná snáď pri každej väčšej štátnej zákazke, pri eurofondových projektoch, pri dotáciách či dokonca aj pri zahraničných investíciách prichádzajúcich na Slovensko. Samozrejme, proces modernizácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky vôbec nie je výnimkou. Skôr naopak.

Netransparentnosť a korupcia, alebo po našom – zlodejiny – sa prejavili skoro pri všetkých modernizačných projektoch na obrane. Tento smutný fakt sa, žiaľ, odráža aj na aktuálnom stave našich (ako sa hovorí na obrane) oDzbrojených síl. Niežeby rôzne vedenia rezortu obrany boli v minulosti čisté ako ľalie, nerobme si ilúzie, ale aktuálni nominanti SNS vo vedení MO SR, medzi vojakmi známy pod volacím znakom „kapitánova škodná“ sa naozaj prekonávajú. Súvisí to samozrejme aj s historicky najväčším rozpočtom na obranu, ktorý majú k dispozícii. Tu platí porekadlo, že príležitosť robí zlodeja. Oni majú príležitostí naozaj veľa. A snažia sa ako včeličky...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto blogu nemám cieľ písať o všetkých podvodoch a netransparentných nákupoch, ktoré sa „škodná“ vo vedení rezortu snaží silou-mocou pretlačiť. Na podobné bilancie bude ešte v najbližších týždňoch a mesiacoch čas. Mne skôr ide o to ukázať, ako by mala vyzerať minimálna úroveň transparentnosti v tomto mimoriadne dôležitom rezorte. Zaslúžime si slušnosť, odbornosť a otvorenosť rezortu. Zaslúžime si vedieť, na čo sú naše dane, napríklad pre tento rok vo výške viac ako 1,6 miliardy eur, vynakladané a čo za ne dostávame späť. Napríklad aj vo forme zvýšenia (?) obranyschopnosti našich ozbrojených síl.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto treba okamžite v rezorte obrany realizovať opatrenia, ktoré budú smerovať k vyššej kontrole a tiež k zvýšeniu transparentnosti procesov. Keďže nie som naivný, je mi jasné, že aktuálna skupinka najnárodnejších nominantov v tomto smere neurobí ani milimeter, pretože „škodná“ je hladná a jesť môže dostať už iba tento rok. Po voľbách, to ale musí byť top priorita. Začať by sa mohlo napríklad nasledovnými krokmi:

  1. Treba nielen oficiálne zaviesť, ale najmä prísne aplikovať, transparentný proces obstarávania, ktorý vytvorí priestor pre nadštandardnú kontrolu nad vynakladanými prostriedkami. Samozrejme, takéto opatrenie bude mať pozitívny dopad aj na zníženie ceny v priamej súťaži uchádzačov o zákazku. Zároveň férová súťaž prirodzene ponúkne najlepšie dostupné riešenie z hľadiska potrieb ozbrojených síl. Preto treba sústrediť úsilie na otvorené verejné súťaže s férovými podmienkami pre všetkých účastníkov a nielen pre vybrané spriaznené firmy. Týmto prístupom by sme dali šancu aj novým firmám, ktoré môžu mať pozitívny dopad na inovácie či výskum a vývoj. NATO a spojenci od nás totižto neočakávajú len navyšovanie obranných výdavkov, ale najmä ich efektívne využitie v prospech budovania spôsobilostí, ktoré našim ozbrojeným silám chýbajú, a ktoré po ich získaní posilnia celú alianciu.

  2. Bez precízneho, transparentného a systémového plánovania to ale nepôjde! Nesmie sa to robiť ako teraz, kedy nominanti SNS nekvalitne pripravili dlhodobý plán rozvoja, do ktorého si nahádzali úplne všetko, čo im vyhovovalo, ale naopak chýba tam to, čo tam malo reálne byť. Príklad za všetky drobné, len na zakúpených stíhačkách sa „sekli“ o pol miliardy eur (!)... Následne z tohto „nákupného zoznamu SNS“ si „kapitánova škodná“ vždy zo zásady netransparentne nakupuje, čo si zrazu zmyslí, teda samozrejme výlučne po zákulisnej dohode s oligarchami a firmami spriaznenými so SNS. Ešte dobre, že záujmy oligarchov od SNS a tých od Smeru sa dosť rozchádzajú a tento fakt paradoxne chráni štátne peniaze, keďže ukončených veľkých projektov je pomenej. Ale však do volieb je ešte asi deväť mesiacov, tak sa pripravme na najhoršie, pretože „škodná“ je naozaj veľmi hladná! Ak by ale rezort obrany každoročne predkladal neutajovaný a záväzný plán obstarávania zákaziek (s výhľadom na 3 roky), tak by ako parlament, tak aj verejnosť, vedeli veľmi ľahko získať prehľad o vynakladaných finančných prostriedkoch, ale aj o tom, či sú tieto akvizície v súlade s dlhodobým plánom schváleným ideálne parlamentom, či sú uskutočňované na základe verejných súťaží a či sa opierajú o aktuálne potreby budovania ozbrojených síl SR, ktoré si zadefinovali vojaci na základe svojich a požiadaviek spojencov v NATO.

  3. Neskrývajme a neutajujme to, čo môže a má byť verejné! Pred kým obrana zatajuje jej reálny stav? Prečo odrazu? V minulosti bolo každoročné Komplexné hodnotenie obrany verejným dokumentom, dokonca aj s jeho predstavením odbornej verejnosti. Dnes je zrazu utajovaným. Stav našich ozbrojených síl „škodná“ utajuje pred verejnosťou, ale viac grošov pýta. Dozvedieť sa detaily o obrovských nákupoch v hodnotách desiatok až stoviek miliónov eur je nemožné, dokonca aj vtedy, keď to MO SR prikáže súd (viď kauza vrtuľníky BlackHawk). Pred kým utajujeme to, ako a kde idú naše dane? Pred našimi občanmi? Pred zahraničnými bububu špiónmi? Pánom so sovietskym myslením vo vedení rezortu obrany asi treba vysvetliť, že to nie sú ich peniaze, ale naše peniaze. A že to nie je ich obrana, ale obrana nášho štátu! Rovnako tak je už čas, aby sme sa nebáli a sprístupnili verejnosti hodnotenia stavu našich ozbrojených síl zo strany NATO, presne tak, ako to robia napríklad v Dánsku.

  4. Transparentná spolupráca a komunikácia s obranným priemyslom je dôležitá! Na to, aby sme mohli efektívne a zodpovedne modernizovať, musíme jednoznačne spolupracovať aj s obranným priemyslom. Ale s celým, domácim aj zahraničným, nielen s vybranými a spriaznenými firmami, ktoré dajú „škodnej“ napapať. Ak bude „škodná“ aj naďalej vylučovať obranný priemysel z priamej komunikácie a nebude s firmami transparentne konzultovať akvizičné plány, len naďalej podkope našu industriálnu bázu a tiež možnosti na obranný výskum a vývoj. Taký ten reálny, nie ten trápny fake, ktorý nám „škodná“ predvádza pri bojových obrnených vozidlách 8x8 Patria/Vydra. Navyše, spolupráca s domácim obranným priemyslom pri akvizíciách či opravách znamená nielen jasné ekonomické výhody, ale najmä zabezpečenie dodávok v prípade kríz, čo je otázkou národnej bezpečnosti. Na transparentnú a systémovú spoluprácu s obranným priemyslom je potrebné vytvoriť platformu, napríklad vo forme Stálej poradnej komisie ministra obrany.

  5. Verejnosť je priateľom, novinári potrebným a užitočným poslom a odborná komunita dôležitým partnerom! Toto je základná formula a tak k týmto skupinám treba aj pristupovať. Otvorená (aj) kritická diskusia, bazálna slušnosť, strategická komunikácia, transparentná informovanosť a dôsledné zodpovedanie otázok verejnosti či novinárov. Len takáto forma komunikácie rezortu obrany donesie želaný výsledok, teda vyššiu dôveryhodnosť rezortu a následnú podporu verejnosti a politických strán a hnutí. To čo v súčasnosti predvádza v tomto zmysle MO SR je doslova tragikomédiou, aká nemá v histórii rezortu obdobu. 

Týchto päť krokov treba realizovať čím skôr. Nie sú kompletným zoznamom, ale sú nevyhnutným základom. Pokiaľ nebudeme v rezorte obrany schopní zaviesť aspoň tieto elementárne formy transparentného správania zodpovedných ľudí, tak sa z bludného kruhu netransparentnosti a korupcie MO SR nikdy nedostane. To bude mať za následok, že sa nám ako krajine nikdy nepodarí vybudovať efektívne schopné a moderné ozbrojené sily. A o to by nám malo všetkým ísť. Obrana je predsa záujmom nás všetkých, tak sa k nej adekvátne aj správajme. Samozrejme, tým prvým krokom musí byť vykúrenie „kapitánovej škodnej“ z rezortu. Lebo škôd tam teda narobili naozaj požehnane, to všetci vieme, vidíme a vojaci a slušní zamestnanci rezortu to aj denno-denne cítia. Už včera bolo neskoro...

Jaroslav Naď

Jaroslav Naď

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som tieňový minister obrany hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Obrane a medzinárodnej bezpečnosti sa venujem takmer 20 rokov. Pracoval som na MO SR ako expert - úradník, v diplomacii pri NATO a EÚ, či ako analytik v mimovládnych organizáciách. Mám pocit, že takmer 30 rokov od Novembra 1989 prišiel správny čas na to, aby mladá, komunistickou totalitou a Mečiarizmom nepoškvrnená, generácia prevzala politiku do svojich rúk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu